W dniu 1 lutego 2019 r. wprowadzony zostanie nowy rozkład jazdy stargardzkiej komunikacji miejskiej.  Zwiększona zostanie częstotliwość kursowania autobusów na terenie Stargardu. Przykładowo, z osiedla Letniego do centrum miasta w dni robocze liczba kursów ulegnie zwiększeniu z 53 do 74 dziennie. Z osiedla Lotnisko w dni robocze wyjeżdżać będzie o 16 kursów więcej niż obecnie, tj. w dzień roboczy 78 połączeń. Liczba kursów ulegnie zwiększeniu także z osiedla Pyrzyckiego w kierunku centrum – z 69 do 78 w dni robocze.

Przedstawiamy Państwu informację o zmianach na poszczególnych liniach.

Nowe linie – 5, 15, 24 i 25

Linie 5 i 15

W zamian za istniejącą linię 18 uruchomione zostaną nowe linie okólne 5 i 15. Przystankiem początkowo – końcowym będzie pętla na osiedlu Chopina, skąd autobusy linii 5 będą poruszały się ulicami Wieniawskiego, Szczecińską, 9 Zaodrzańskiego Pułku Piechoty, al. Żołnierza, al. Żołnierza Boczną, Pogodną, al. Gryfa, Kościuszki, Spokojna, Bogusława IV, Śląską, Staszica, Bolesława Krzywoustego, Kazimierza Wielkiego, Portową, Struga, Wojska Polskiego, Konopnickiej, Pierwszej Brygady, Ceglaną, Usługową, Nasienną, Wieniawskiego do pętli Osiedle Chopina. W drugą stronę autobusy będą kursowały z oznaczeniem linii 15. Wybrane kursy linii 5 i 15 będą wydłużane do Stargardzkiego Parku Przemysłowego przez ulice Cieplną, Skandynawską i Nasienną.

Linie 5 i 15 będą kursowały w dni robocze w godz. 6:00 – 16:30 co pół godziny, a w pozostałych godzinach oraz w soboty i niedziele co godzinę. Odjazdy linii 5 będą koordynowane z kursami linii 8 i 13 na osiedlu Zachód oraz Letnim, dając wspólny takt co 15 minut w szczycie przewozowym w dni robocze lub co 30 minut w pozostałych godzinach.

Linia 24

Dla zapewnienia sprawnego dojazdu do Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii, uruchomiona zostanie nowa linia 24 w relacji Konopnickiej – Metalowa Fabryka z przejazdem przez ul. Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Zintegrowane Centrum Przesiadkowe, Szczecińską, Słoneczną, al. Żołnierza, al. Żołnierza Boczną, Pogodną, Przedwiośnie, Spokojną, Metalową i Stalową. Linia 24 będzie funkcjonowała w dni robocze w godzinach porannych i popołudniowych z częstotliwością co około 60 minut (ponadto będą funkcjonowały dodatkowe kursy około godz. 21 – 22).

Linia 25

Połączenie osiedla Lotnisko z osiedlem Zachód z przejazdem przez Giżynek gwarantować będzie nowa linia 25, kursująca w dni robocze w godzinach porannych i popołudniowych oraz około godz. 22. Linia 25 rozpoczynać będzie bieg na ul. Tańskiego i następnie będzie przejeżdżała ulicami śniadeckiego, Metalową, Spokojną, Kościuszki, al. Gryfa, Pogodną, al. Żołnierza Boczną, al. Żołnierza, 9 Zaodrzańskiego Pułku Piechoty, Szczecińską, Słoneczną, al. Żołnierza, al. Żołnierza Boczną, Pogodną, al. Gryfa i dalej do Tańskiego przez Kościuszki, Spokojną, Metalową, Śniadeckiego.

Linia 1

Jej trasa zostanie zmodyfikowana – będzie funkcjonowała w jednokierunkowej relacji Giżynek – Autobusy linii 1 jadąc z Giżynka od ul. Wojska Polskiego zostaną skierowane przez ul. Sportową, Brzozową, Polną, Reymonta, Sienkiewicza, Piłsudskiego i dalej będą kontynuowały jazdę do Giżynka po obecnej trasie przejazdu (przez Struga, K. Wielkiego, B. Krzywoustego, Spokojną). Nowa trasa linii 1 zapewni mieszkańcom Mokrzycy  bezpośrednie połączenie ze Starówką i Przedmieściem Poznańskim.

Linia 2

Trasa linii 2 zostanie wydłużona do pętli przy ul. Tańskiego – od ul. Warszawskiej w obie strony autobusy będą kursowały przez ul. Niepodległości, Powstańców Warszawy, Armii Krajowej, Broniewskiego i Lotników. Funkcjonowanie linii 2 zostanie znacząco rozszerzone o porę nocną oraz o soboty i niedziele – autobusy będą kursowały codziennie w godzinach 3:00 – 0:30. Zwiększona zostanie także jej częstotliwość odjazdów. Codziennie autobusy linii  2 będą kursowały co 30 minut, zapewniając rytmiczne połączenia i częstsze odjazdy, zwiększając liczbę bezpośrednich połączeń m.in. do Starówki z Osiedla Pyrzyckiego. W porze nocnej i w niedzielne poranki linia 2 będzie kursowała co godzinę.

Wybrane kursy linii 2 będą codziennie wykonywane przez Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii, a w weekendy przez ul. Traugutta lub do pętli na osiedlu Chopina.

Linia 3

Otrzyma nowe oznaczenie „33”. Autobusy linii 33 nie będą już wjeżdżały na pętlę na pl. Wolności, a w zamian będą obsługiwały Zintegrowane Centrum Przesiadkowe. Istotnej modyfikacji ulegną godziny odjazdów w dni robocze w godzinach popołudniowych oraz przez całą sobotę i niedzielę.

Linia 4

Będzie funkcjonowała jako linia „34”. Oprócz nieznacznych kilku minutowych przesunięć godzin odjazdów, istotną zmianą będzie przeniesienie pętli w Stargardzie – z placu Wolności na Zintegrowanego Centrum Przesiadkowe.

Linia 5

Zmianie ulegnie jej nazwa z „5” na „35”. Poza drobnymi korektami godzin odjazdów jedyną zmianą będzie przeniesienie jej pętli w Stargardzie – z placu Wolności na Zintegrowane Centrum Przesiadkowe.

Linia 6

Linia 6 otrzyma nowe oznaczenie linii 36.

Trasa linii 6 zostanie zmodyfikowana na terenie Stargardu – od ulicy Czarnieckiego autobusy linii 6 będą kursowały przez ul. Wyszyńskiego do Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Niektóre kursy linii 36 będą wydłużane ze Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego do TESCO przez ulice Ceglaną, Usługową, Nasienną, Hanzeatycką, zapewniając dojazd do Stargardzkiego Parku Przemysłowego z centrum, Przedmieścia Poznańskiego, osiedla Pyrzyckiego i Kluczewa.

Zmianie ulegną godziny odjazdów we wszystkie dni tygodnia, z istotnymi przesunięciami godzinowymi w soboty i niedziele.

Linia 7

Autobusy linii 7 będą kursowały z nowym oznaczeniem jako linia 37. Zostaje wprowadzona nowa trasa przejazdu z Kurcewa przez Strzyżno, ul. Lotników, Most Kamienny, Spokojną, Przedwiośnie, Pogodną, al. Żołnierza Boczną, al. Żołnierza, Kościuszki (z powrotem Słoneczną), Szczecińską do Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Nowa trasa zapewni wygodny dojazd dla pracowników zakładu przy ul. Most Kamienny z centrum miasta, os. Zachód i os. Letniego.

Linia 8

Autobusy linii 8 zostaną skierowane przez Os. Letnie, dając mieszkańcom okolic ulicy Pogodnej i al. Gryfa większą liczbę kursów do centrum miasta oraz na Zintegrowane Centrum Przesiadkowe. Od Białych Koszar autobusy linii 8 będą kursowały przez al. Żołnierza Boczną, Pogodną, al. Gryfa, Kościuszki i dalej bez zmian przez Szczecińską do osiedla Lotnisko.

Dzięki rozszerzeniu kursowania linii 2 o soboty i niedziele z odjazdami przeważnie co 30 minut, autobusy linii 8 będą kursowały wyłącznie w dni robocze.

 Linia 9

Linia nr będzie kursować od pętli Chopina do os. Pyrzyckiego. Linia kursować będzie od poniedziałku do soboty z częstotliwością co 30 minut.  W niedziele połączenie os. Chopina z os. Pyrzyckim i os. Lotnisko realizowane będzie wybranymi kursami linii nr 2.

Linia 10

Modyfikacji ulegnie jej trasa.

Linia 10 będzie kursowała częściej – w dni robocze szkolne w godz. 13:30 – 16:30 co 30 minut, dzięki czemu wraz z linią 2 między Starówką a ulicą Szczecińską odjazdy będą odbywały się średnio co 15 minut. W pozostałych godzinach linia 10 zacznie kursować regularnie co 60 minut. W zamian za wjazdy na pętlę na placu Wolności autobusy linii 10 będą zajeżdżały na Zintegrowane Centrum Przesiadkowe.

Linia 11

Autobusy linii 11 będą kursowały jako linia 31, a jej trasa w Stargardzie zostanie wydłużona od ul. Piłsudskiego przez ul. Czarnieckiego, Bogusława IV, Bema do Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego.

Linia 12

Autobusy linii 12 będą kursowały tylko w dni robocze w godz. 5:30 – 8:30 i 13:00 – 17:00 oraz w porach, kiedy nie będzie funkcjonowała linia 1, czyli codziennie wieczorem oraz w godzinach porannych w soboty i niedziele. Jedyna modyfikacja trasy będzie dotyczyła wycofania wjazdów linii 12 na pętlę Plac Wolności. W zamian autobusy będą w dwie strony wjeżdżały na Zintegrowane Centrum Przesiadkowe.

Linia 13

Autobusy linii 13 nie będą wjeżdżały na plac Wolności – w zamian w obu kierunkach będą obsługiwały Zintegrowane Centrum Przesiadkowe. W dni robocze w godz. 6 – 19 będą kursowały na krótszej trasie – między Białymi Koszarami a placem Słonecznym tylko przez al. Żołnierza z pominięciem przejazdu przez Os. Letnie. Linia 13 będzie kursowała codziennie co 60 minut.

Linia 18

Przestanie kursować i w całości zostanie zastąpiona nowymi liniami okólnymi 5 i 15.

Linia 19

Wczesno poranny kurs z os. Lotnisko do TESCO przez ul. Usługową będzie wykonywany z oznaczeniem linii 36.

Linia 20

Wszystkie kursy linii 20 kursującej obecnie tylko w weekendy będą zastąpione kursami linii 2, wydłużonej z Os. Pyrzyckiego do Os. Lotnisko.

Linia 22

Zmieni oznaczenie na linię „9”, a jej trasa pozostanie bez istotnych zmian (jedyna modyfikacja polega na wycofaniu wjazdu na plac Wolności oraz dodaniu wjazdów w obie strony na Zintegrowane Centrum Przesiadkowe).

Będzie kursowała ze zwiększoną częstotliwością – w dni robocze w godz. 8:00 – 13:30 i w soboty w godz. 9:00 – 15:00 co 30 minut, a w dni robocze w godz. 6:30 – 8:00 i 13:30 – 16:30 co 15 minut.

Ponadto w dni robocze linia 9 będzie kursowała dłużej – ostatni kurs linii 9 odbędzie się o godz. 22:08, podczas gdy obecnie ostatni kurs linii 22 wyrusza o godz. 19:50.

Linia przestanie kursować w niedziele  – pasażerowie będą mogli korzystać z niedzielnych kursów linii 2 kierowanych do pętli na osiedlu Chopina.

Linia 28

Przestanie funkcjonować i zostanie zastąpiona przez inne linie. Połączenie osiedli Lotnisko i Zachód z przejazdem przez PPNT i ul. Spokojną gwarantować będzie linia 25, a na trasie przez osiedla Kluczewo, Pyrzyckie i centrum kursować będą linie 2 i 8.

Linia N

Linia N od godzin porannych 1 lutego 2019 r. nie będzie funkcjonowała. Komunikację nocną zapewniać będą autobusy linii 2, która będzie kursowała codziennie w godzinach 3:00 – 0:30.