W styczniu 2016 podjęliśmy działania promujące sens stosowania systemu otwierania drzwi w autobusie pn. „ciepły guzik”. Zdawaliśmy sobie sprawę, że w początkowej fazie realizacji może wiązać się to dla Państwa z pewnymi utrudnieniami. Dziś, po dwuletnim okresie współpracy z Państwem z zadowoleniem stwierdzamy, że wspólne starania przyniosły zamierzony efekt.

Skutkiem tego działania jest powszechne wśród pasażerów MPK w Stargardzie korzystanie z przycisków otwierania drzwi zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz autobusów, a także wzajemne uprzejme, „bardzo ciepłe” instruowanie się w tej kwestii podpowiadania, szczególnie osobom starszym jak i kiedy należy tych przycisków użyć. To świadczy o Państwa bardzo życzliwym podejściu do zagadnienia. Z naszych obserwacji wynika, że dostrzegli Państwo sens i użyteczność „ciepłych guzików”.

Od kilku dni na ulicach Naszego miasta pojawiły się nowe przyjazne autobusy SOLARIS URBINO 12, które dla tworzenia komfortu podróży są wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej. Aby jednak korzystać z komfortu podróżowania w klimatyzowanym autobusie nie powinno dochodzić do nadmiernej wymiany schłodzonego wewnątrz pojazdu powietrza z gorącym z zewnątrz.

Aktualnie od czerwca 2018 roku w swoim taborze posiadamy 13 autobusów wyposażonych w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej. W pojazdach z klimatyzacją możemy obniżyć temperaturę powietrza, ale efekt będzie odczuwalny wtedy gdy otwieranie wszystkich drzwi ograniczymy do rozważnego. Oczywiście jeśli pasażer będzie miał problem z otwarciem drzwi, kierowca otworzy je z pulpitu. Funkcja „ciepłego guzika” przede wszystkim zapobiega wychładzaniu wnętrza pojazdu w okresie zimowym (stąd nazwa).

Kierowca widząc pasażerów stojących przy drzwiach otwiera je, lecz nie zawsze pasażerowie mają zamiar wysiadać. Otwarcie drzwi nastąpi z inicjatywy pasażera po wciśnięciu przycisku, który jest oznaczony zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz autobusu. Zdajemy sobie sprawę z faktu, iż nie wszystkie nasze pojazdy są wyposażone w system indywidualnego otwierania drzwi przez pasażerów, co może skutkować pewną dezorientacją. Tej funkcji nie mają pojazdy starsze. Liczymy jednak na Państwa wyrozumiałość. Komfort podróżowania autobusami MPK poprawi się jeszcze bardziej, kiedy w pierwszym kwartale przyszłego roku wymienimy na nowe kolejne osiem autobusów, oczywiście również wyposażonych w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej.

Bardzo dziękujemy za współdziałanie i zapraszamy do dalszego korzystania z „ciepłych guzików”.