Od 04 kwietnia br. MPK Sp. z o. o. w Stargardzie użytkuje autobus przegubowy o napędzie elektrycznym. Testowany autobus, to MAN Lion’s City 18 E z napędem elektrycznym, który na targach w Hanowerze otrzymał tytuł „Bus of the Year 2023″. Jest to kolejna nagroda, którą otrzymała ta generacja autobusów miejskich firmy MAN, po przyznanej w 2019 roku nagrodzie „iF Design Award”.

Testowy autobus ma 18 metrów długości i posiada 40 miejsc siedzących oraz 80 stojących. Zamontowany na dachu system bateryjny, oparty na technologii ogniw litowo-jonowych (NMC), w postaci 8 akumulatorów o łącznej mocy 640 kWh zasila dwa silniki centralne na drugiej i trzeciej osi autobusu. Dwa silniki zwiększają możliwość odzyskiwania energii podczas hamowania z wykorzystaniem systemu rekuperacji. Obie napędowe osie autobusu są zsynchronizowane elektronicznie w celu umożliwienia rozdzielenia momentu napędowego np. w sytuacji poślizgu – zapewniając większą stabilność i bezpieczeństwo jazdy po mokrych odcinkach trasy. Autobus może wykonywać zadania przewozowe bez konieczności doładowywania baterii w ciągu dnia na trasie do około 350 km.

Autobus jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poczucie przestronności wewnątrz autobusu dają duże okna, znacznie większe od zastosowanych w innych tej wielkości pojazdach. Do dyspozycji pasażerów są fotele o podwyższonym komforcie i miękkim tapicerowaniu.

Testy autobusu potrwają do 04 maja br. Zachęcamy zatem naszych pasażerów, aby  skorzystali z możliwości być może niektórzy po raz pierwszy, przejechania się autobusem, w którym jedynym źródłem hałasu jest szum toczących się  kół i wiatru.