Literacki Trip 2021 w Stargardzie! Akcja z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Młodzieżowy Dom Kultury i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji zapraszają w piątek, 23.04.2021 roku na LITERACKI TRIP 2021 z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W samo południe na trasie linii numer 5 będzie można przez kilka godzin zapoznać się z literaturą polską i światową. Zaproszeni goście będą dosiadać się do autobusu na wybranych przystankach i czytać fragmenty swoich ulubionych książek.

 

Literatura dosłownie przejedzie z mieszkańcami przez ulice Stargardu. To wyjątkowy dzień! To święto pisarzy, poetów, tłumaczy, redaktorów, korektorów, wydawców i wszystkich tych, którzy z książkami i prawem autorskim mają na co dzień do czynienia. To także święto tych, którzy trzymają książki przy łóżku czy pod poduszką!

 

Organizatorzy mają powód do wspólnego działania i świętowania. W tym roku obchodzony jest Jubileusz 70-lecia MDK Stargard. Ponadto to dobra okazja do upamiętnienia innej rocznicy. 60 lat temu mieszkańcy miasta po raz pierwszy mogli skorzystać z komunikacji publicznej. W 1961 roku na ulice Stargardu wyjechało 6 autobusów, które przewoziły pasażerów na trzech liniach autobusowych.

W 1961 roku miasto Stargard Szczeciński liczyło 34 tys. mieszkańców. W tym czasie powstawały nowe zakłady pracy i szkoły. Konieczność zorganizowania komunikacji miejskiej była wynikiem dynamicznego rozwoju miasta. Na mocy Uchwały Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Stargardzie Szczecińskim Nr III/10/61 z dnia 29 maja 1961 roku w sprawie uruchomienia miejskiej komunikacji autobusowej od dnia 01 lipca 1961 roku, w strukturze organizacyjnej Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej powołano kolejny zakład o nazwie Miejski Zakład Komunikacji. Zakład wyposażono w 6 autobusów marki SAN. Obsługę autobusów, oprócz kierowców stanowili konduktorzy. W pierwszym etapie uruchomiono trzy linie autobusowe, oznaczone cyframi: 1, 2, i 3.

Trasy linii ustalono w następującym porządku:

  • linia nr „1” – POM ul. Gdańska do ul. Moniuszki, a w okresie letnim do Jeziora
  • Miedwie w Morzyczynie,
  • linia nr „2” – Pl. Majdanek do Kluczewo, Lotnisko,
  • linia nr „3”- Os. Kossaka do miejscowości Święte; oraz Os. Kossaka do ul. Jesionowa.
 

Pierwszy kurs linii numer 5 rozpocznie się na przystanku: Pętla „Chopina” o godz. 12:48. Trasa zakończy się po czwartym kursie o godz. 15:58. Do zobaczenia w piątek na wyjątkowo literackiej trasie!

Światowy Dzień Książki